Witamy
Login

Dodaj ogłoszenia za darmo:

Nowy polski samochód elektryczny z Mielca – ELV001

Nowy polski samochód z Mielca – ELV001, może rozpędzać się od 0 do 100 kilometrów na godzinę w zaledwie 6 sekund. Co najważniejsze, jest bardzo ekonomiczny w działaniu, ponieważ według zapewnień jego twórców, pokonanie dystansu 100 kilometrów będzie kosztować kierowcę zaledwie 4 złote. Dzięki temu, że auto nie spali ani kropli paliwa, gdyż jest pojazdem elektrycznym.

Czy to wskrzeszenie polskiej motoryzacji?

ELV001 to ekologiczny czteroosobowy samochód, którym można na jednym ładowaniu baterii przejechać nawet 150 kilometrów. Ojcem sukcesu powstania prototypu polskiego auta jest Jerzy Czerkies, który był koordynatorem projektu ze strony Agencji Rozwoju Regionalnego MARR w Mielcu.

Pojazd powstał w 20 miesięcy, a niemal 90 proc. jego części pochodzi wyłącznie od producentów z naszego kraju. Za jego wykonanie były odpowiedzialne m. in. takie firmy, jak Leopard z Mielca, a także Car Technology z Krakowa czy Branżowy ośrodek badawczo - rozwojowy maszyn elektrycznych KOMEL z Katowic.

Na razie ELV001 to faza prototypu. Jego twórcy poszukują inwestorów, aby wprowadzić pojazd do seryjnej produkcji. Jednak głównym zamiarem konstruktorów samochodu było a zapewnienie zleceń polskim producentom części samochodowych.

„Setka” w 6 sekund
Największym atutem ELV001 jest błyskawiczne rozpędzanie się – pojazd o mocy 41 koni mechanicznych jest w stanie osiągnąć prędkość od 0 do 100 kilometrów na godzinę w zaledwie 6 sekund. Jednak maksymalnie najszybciej może pojechać 110 kilometrów na godzinę. Jednak w założeniu twórców ma być ekonomicznym, typowo miejskim autem.

Z kolei jedno ładowanie baterii trwa od 6 do 8 godzin. Pozwala to samochodem z Mielca pokonać dystans do 150 kilometrów. Ponadto ELV001 jest wyposażone w 310-litrowy bagażnik, a także 550-kilogramową ładowność.

Powstanie prototypu ELV001 było możliwe dzięki pozyskaniu przez konstruktorów dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Oprócz pojazdu, stworzono również 200 terminali do ładowania samochodów elektrycznych w takich miastach, jak Kraków, Katowice, Mielec czy Warszawa.


Dodaj Komentarz

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje.

Pokrewne Artykuły

 • Muzyka bez ZAiKS
  Muzyka bez ZAiKS
  Popularne strony Muzyka Bez Zaiks - Włącz muzykę w swoim biznesie - soniqa.pl‎Reklamawww.soniqa.pl/muzyka-bez-zaiks&...
 • Prezenty
  Prezenty
  Oryginalne i gustowne prezenty na imieniny, urodziny, dla rodziców, żony, męża Fajne prezenty na każdą okazję. Na r...
 • Porady dla kobiet
  Gładkie i lśniące włosy to oznaka witalności i synonim kobiecego piękna. Niestety, wskutek częstej koloryzacji i regularne...
 • Ważne dla frankowiczów!
  68% Polaków jest przeciw jakiejkolwiek pomocy państwa. Chodzi o nową ustawę, która miałaby finansowo wyr&oac...
SUPER PREZENTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ! WYBIERZ | POSŁUCHAJ | ZAMÓWRSS


stat4u